Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2012, sygn. IPPP2/443-75/12-2/KOM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-75/12-2/KOM
możliwość przechowywania kopii faktur papierowych wystawionych kontrahentom w formie elektronicznej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.11.2011 r. (data wpływu 23.11.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości przechowywania kopii faktur papierowych wystawionych kontrahentom w formie elektronicznej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23.11.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości przechowywania kopii faktur papierowych wystawionych kontrahentom w formie elektronicznej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży usług i towarów handlowych na rzecz kontrahentów. Sprzedaż na rzecz podatników prowadzących działalność gospodarczą dokumentowana jest fakturami VAT. W przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej faktura wystawiana jest po złożeniu przez nabywcę żądania jej wystawienia. Faktury VAT wystawiane są przy użyciu narzędzi elektronicznych lub ręcznie w dwóch egzemplarzach, gdzie oryginał faktury w wersji papierowej przekazywany jest kontrahentowi, a kopia w wersji papierowej przechowywana jest w archiwum. Przechowywanie kopii faktury VAT w wersji papierowej jest uciążliwe, bowiem generuje nadmierne koszty, wymaga dodatkowej pracy osób, zajmuje powierzchnię użytkową, czyli jest ekonomiczne nieuzasadnione.