Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2012, sygn. IPPP2/443-275/12-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-275/12-2/MM
wyodrębniony z majątku Wnioskodawcy zespół aktywów i pasywów, na który składają się trzy Koncesje wschodnie posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, tym samym spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z tym transakcja wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze Spółki będzie czynnością niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02 marca 2011 r. (data wpływu 15 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT transakcji gospodarczej polegającej na wydzieleniu części majątku Spółki na rzecz nowego podmiotu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 marca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji gospodarczej polegającej na wydzieleniu części majątku Spółki na rzecz nowego podmiotu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej zwana Spółką) poszukuje gazu niekonwencjonalnego na terenie Polski w obrębie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (dalej zwane Koncesjami), wydanych przez Ministerstwo Środowiska. Obszar terytorialny trzech Koncesji położony jest w północno - zachodniej części kraju a obszar terytorialny trzech pozostałych Koncesji położony jest w północno - wschodniej części kraju. Spółka prowadzi księgi handlowe, w których ewidencjonuje operacje gospodarcze związane z kosztami i przychodami według miejsca powstania kosztów ze szczegółowym podziałem na koszty bezpośrednio związane z daną Koncesją. Koszty ogólne Spółki, których nie można przyporządkować bezpośrednio do poszczególnych Koncesji dzielone są kluczem podziałowym ze względu na zaangażowanie i udział Spółki w całość działalności. Podział dokonywany jest na potrzeby sprawozdawczości zarządczej jak również na potrzeby sprawozdania finansowego Spółki celem utworzenia aktywa związanego z daną Koncesją, gdyż Spółka prowadzi księgi rachunkowe w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR/MSFF). Ze w względu na całkowicie odmienną specyfikę wschodnich Koncesji zarząd Spółki zamierza podjąć decyzję o wydzieleniu wschodnich Koncesji wraz z wydzieleniem części aktywów i pasywów związanych bezpośrednio z nimi, jak również części środków finansowych zgromadzonych na potrzeby prowadzenia dalszej działalności poszukiwawczej na wschodnich koncesjach a także zasobów ludzkich umożliwiające kontynuowanie prac na tych koncesjach. Wyżej wspomniane wydzielenie wykonane zostanie jako wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz utworzenie nowego podmiotu (spółki kapitałowej) poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki. Realizacja tego celu ma za zadanie specjalizację wewnątrz każdego podmiotu, zgodną ze specyfiką uwarunkowań związanych poszukiwaniem gazu ziemnego i ropy naftowej na danym terenie, a co za tym idzie zwiększenie efektywności działania Spółek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right