Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.03.2012, sygn. IPPP1/443-54/12-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-54/12-2/JL

Opodatkowania oraz konsekwencje podatkowe przeniesienia własności majątku spółki w wyniku jej likwidacji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.01.2012r. (data wpływu 17.01.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz konsekwencji podatkowych przeniesienia własności majątku spółki w wyniku jej likwidacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.01.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz konsekwencji podatkowych przeniesienia własności majątku spółki w wyniku jej likwidacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest właścicielem nieruchomości położonej w pobliżu Poznania. Powyższa nieruchomość obejmuje grunt oraz posadowione na tym gruncie budynek magazynowy i budowle, a także urządzenia techniczne służące nieruchomości (dalej: Nieruchomość). Jednakże, niewielka część magazynu należącego do Spółki została wybudowana na gruncie udostępnionym Spółce przez X. Obecnie, ta część gruntu użytkowana jest przez Spółkę na podstawie stosunku cywilnoprawnego łączącego ją z X. Ponadto, kolejna niewielka część magazynu została wzniesiona na gruncie wydzierżawionym od F na podstawie umowy z tą fundacją. Podstawową działalnością Spółki jest wynajem magazynu podmiotowi trzeciemu, a wynikające z wynajmu opłaty (w tym czynsz) podlegają podatkowi CIT i VAT. Magazyn został wybudowany przez Spółkę, która nabyła prawo własności gruntu oraz zleciła prace budowlane. Spółka poniosła ciężar podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową magazynu oraz przysługiwało jej prawo do odliczenia tego podatku VAT naliczonego. Nabycie prawa własności gruntu oraz budowa magazynu, budowli oraz urządzeń technicznych zostały sfinansowane ze środków pochodzących z pożyczki udzielonej Spółce przez podmiot należący do grupy, w ramach której działa Spółka. Jedynym udziałowcem Spółki jest C (dalej: C). Obecnie C rozważa restrukturyzację swojej działalności, która objęłaby uproszczenie struktury własnościowej inwestycji. Restrukturyzacja obejmowałaby likwidację Spółki oraz przejęcie działalności Spółki przez C. Jednakże, jako że C ma zamiar kontynuować działalność obecnie prowadzoną przez Spółkę (tj. wynajem magazynu) podczas likwidacji nie doszłoby do spieniężenia majątku Spółki. Natomiast, w ramach prowadzonego postępowania likwidacyjnego, na mocy art. 286 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94 poz. 1037 z późn. zm., dalej KSH), nastąpiłoby przeniesienie majątku Spółki na rzecz C. Przeniesienie własności majątku Spółki na C zostałoby udokumentowane w formie aktu notarialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00