Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2012, sygn. IPPP3/443-1476/11-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1476/11-2/MK
Obciążanie kontrahentów kosztami opłat drogowych w związku z usługą transportową.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2011 r. (data wpływu 14.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania obciążeń kontrahentów kosztami opłat drogowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14.11.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania obciążeń kontrahentów kosztami opłat drogowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi transportu drogowego towarów opodatkowane stawką podstawową tj. 23%. W związku z wprowadzeniem opłat drogowych naliczanych wg systemu VIATOLL Wnioskodawca jest obciążany notą obciążeniową bez naliczania podatku VAT przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad za korzystanie z dróg objętych tą opłatą (pośredniczy firma D. gdyż opłaty są dokonywane kartami płatniczymi). Ponieważ koszty te są związane z konkretną usługą świadczoną dla kontrahenta, a co za tym idzie przejazdem taką właśnie płatną drogą Wnioskodawca obciąża odbiorę usługi notą obciążeniową bez naliczania podatku VAT tytułem zwrotu opłaty VIATOLL za dany miesiąc. Część kontrahentów Wnioskodawcy kwestionuje jednak taki sposób rozliczenia, uznając, że opłaty te stanowią nieodłączny element składowy kosztów ponoszonych w związku ze świadczeniem usług transportu drogowego, a więc nie można ich traktować w oderwaniu od świadczonych usług i należy opodatkować podatkiem od towarów i usług wg stawki właściwej dla usługi transportowej czyli 23%.