Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2012, sygn. IPPB3/423-1038/11-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1038/11-2/MC
Czy Wspólnota Mieszkaniowa ma obowiązek odprowadzać podatek dochodowy od osób prawnych, od odsetek ulokowanych na lokatach lub rachunkach oszczędnościowych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty, przedstawione we wniosku z dnia 01.12.2011 r. (data wpływu 05.12.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu:
- odsetek od środków na rachunku oszczędnościowym - jest prawidłowe,
- odsetek od środków na lokatach bankowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05.12.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wspólnota Mieszkaniowa powstała na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Wspólnotę Mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości czyli budynku mieszkalnego. ustawa ta zobowiązuje właścicieli lokali do utrzymania nieruchomości wspólnej, która stanowi niezbywalną część związaną z własnością lokali. na podstawie tejże ustawy właściciele wpłacają zaliczki na utrzymanie części wspólnej nieruchomości, na remonty oraz na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem swojego lokalu (dostarczenie centralnego ogrzewania, wody, odprowadzenie ścieków wywozu nieczystości). Zaliczki z tytułu świadczeń po zakończeniu roku są rozliczane na poszczególnych właścicieli. Natomiast zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej i remonty przechodzą na rok następny z przeznaczeniem na utrzymanie części wspólnej budynku. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej na podstawie art. 12 ust 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.