Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2012, sygn. IPPP1/443-1623/11-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1623/11-2/JL
Nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.11.2011r. (data wpływu 14.11.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14.11.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.
Spółka (dalej: Spółka), zamierza w przyszłości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zająć się sprzedażą i dystrybucją kosmetyków takich jak szminki, kremy, pudry, lakiery do paznokci etc. (dalej: Towary) na poniższych zasadach.
Spółka planuje nabywać kosmetyki z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży bezpośrednio od podmiotu zajmującego się ich produkcją. Spółce będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych kosmetyków. W celach szeroko rozumianego wsparcia własnej sprzedaży, Spółka zamierza w przyszłości dokonywać nieodpłatnych przekazań Towarów na rzecz swoich kontrahentów. Cena jednostkowa pojedynczej sztuki przekazywanego Towaru, określona w momencie przekazania Towaru danemu kontrahentowi, nie będzie przekraczała 10zł. Natomiast towary przekazywane będą w ilości takiej, że suma jednostkowych cen nabycia (bez podatku, określana dalej również jako cena nabycia netto) przekazywanych Towarów będzie większa niż 10zł (suma sztuk poszczególnych towarów, których cena nabycia netto jednej sztuki w momencie przekazania jest mniejsza niż 10zł, tworzy wartość przekraczającą kwotę 10zł). Przekazywane towary, z uwagi na uwarunkowania transportu oraz magazynowania, zwykle będą zapakowane w zbiorcze opakowania np. kartony, palety, folię, (dalej: ,,Opakowania zbiorcze), które to opakowania będą mieścić więcej niż jedną sztukę Towaru. Jednostką miary przekazywanych towarów będą natomiast sztuki (inaczej mówiąc, przekazywana ilość będzie mierzona przez Spółkę i kontrahentów w sztukach, a nie w całych Opakowaniach zbiorczych). Z uwagi na charakter i rodzaj przekazywanych Towarów, będą one zbywane finalnemu konsumentowi po wypakowaniu z opakowań zbiorczych, a zbywana ilość również mierzona będzie w sztukach. Kontrahentami Spółki, którym będą przekazywane Towary, będą osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Spółka planuje dokonywanie przekazań zwykle do większych sieci dystrybucji towarów do ostatecznego konsumenta lub hurtowni, dokonujących odsprzedaży produktów nabywanych od Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right