Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2012, sygn. IBPP1/443-863/12/AZb, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-863/12/AZb
Podstawa opodatkowania przy realizacji bonów towarowych oraz korekta wykazanej pierwotnie kwoty podatku należnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2012r. (data wpływu 14 sierpnia 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 listopada 2012r. (data wpływu 12 listopada 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy realizacji bonów towarowych oraz korekty wykazanej pierwotnie kwoty podatku należnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 sierpnia 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy realizacji bonów towarowych oraz korekty wykazanej pierwotnie kwoty podatku należnego.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 listopada 2012r. (data wpływu 12 listopada 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 31 października 2012r. znak: IBPP1/443-863/12/AZb.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Od 24 grudnia 2007r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych i przemysłowych.
W celu zachęcenia klientów do dokonywania w sklepie zakupów, Wnioskodawca podejmuje działania promocyjne zmierzające do zwiększenia sprzedaży i przychodów. Działania te polegają między innymi na zachęcaniu klientów do założenia karty klienta. Za zakupy klient uzyskuje punkty, za które otrzymuje nieodpłatnie bon towarowy (wydruk bonu własny), o określonej wartości nominalnej w zależności od ilości uzyskanych punktów. Przy pomocy bonu towarowego, klient ma możliwość dokonania zapłaty za towary zakupione w sklepie Firmy. Przekazanie bonu przez klienta jest traktowane jako dokonanie przez niego płatności równej wartości nominalnej określonej na bonie. Bony nie mogą być wymieniane przez klientów na gotówkę. Jeśli więc wartość nominalna bonu jest większa od kwoty należnej, którą klient jest zobowiązany zapłacić za nabywane towary, różnicę klient dopłaca gotówką. Firma nalicza podatek należny VAT z tytułu sprzedaży towarów według właściwych stawek VAT od całej wartości obrotu, przyjmując dla potrzeb określenia podstawy opodatkowania, iż kwotą należną z tytułu danej sprzedaży jest suma kwoty faktycznie otrzymanej od klienta oraz wartości zrealizowanego bonu. Oznacza to, że w przypadku, gdy cena sprzedawanych towarów wynosi np. 27 złotych, a przy zapłacie klient realizuje bon o wartości 20 złotych, wówczas przyjmuje się jako cenę detaliczną brutto pełną wartość towarów, czyli 27 złotych. Tym samym, sposób dokonania płatności przez klienta (z wykorzystaniem bonu bądź nie) nie wpływa na podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego VAT wykazanego przez Firmę z tytułu danej transakcji sprzedaży. Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży detalicznej towarów przez Firmę prowadzona jest przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wszystkie transakcje tego typu sprzedaży dokumentowane są za pomocą paragonów fiskalnych. Co do zasady, Firma nie wystawia faktur VAT nabywcom indywidualnym, chyba że takiego dokumentu zażąda klient. W przypadku sprzedaży towarów w ramach których, klienci realizują płatność częściowo za pomocą bonów, na paragonie fiskalnym zawarta jest informacja, jaka część należności została zapłacona przy zastosowaniu bonu towarowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right