Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2012, sygn. IBPP3/443-1044/12/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-1044/12/ASz
dokumentowanie świadczonych oraz nabywanych usług transportu towarów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2012r. (data wpływu 1 października 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania świadczonych oraz nabywanych usług transportu towarów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 października 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania świadczonych oraz nabywanych usług transportu towarów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka D (dalej Spółka) prowadzi swą podstawową działalność gospodarczą w zakresie przewozów towarowych koleją. W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, Spółka świadczy także usługi dla innych spółek z Grupy D (dalej Grupa), w tym dla spółek posiadających swe siedziby poza granicami Polski, np. w Niemczech, te spółki z kolei świadczą usługi dla zleceniodawców zewnętrznych. Dla wykonania usług dla podmiotów zewnętrznych Spółka zakupuje także usługi od innych spółek z Grupy, w tym dla spółek posiadających swe siedziby poza granicami Polski, np. w Niemczech.
Wszystkie spółki z Grupy z którymi współpracować będzie Spółka są podatnikami podatku od towarów i usług, w rozumieniu przepisów dotyczących tego podatku.
Obecnie w spółkach z Grupy planowane jest wdrożenie sytemu, zgodnie z którym dostawcy usług nie wystawialiby faktur na kupujących usługi. Celem projektu jest usprawnienie wzajemnych rozliczeń, obniżka kosztów związanych z prowadzeniem rozliczeń, udogodnienie i zmniejszenie liczby dokumentów wystawianych na końcowych, zewnętrznych nabywców usług. Zgodnie z tą koncepcją usługę będzie rozliczała z kontrahentem zewnętrznym zawsze ta spółka, która zawarła z tym kontrahentem umowę, niezależnie od tego która spółka z Grupy byłaby podwykonawcą usług i niezależnie od tego przez ile krajów wykonywany będzie transport. Natomiast obciążenia wewnętrzne za usługi wykonywane pomiędzy spółkami z Grupy miałyby być rozliczane za pomocą dokumentów zwanych notami uznaniowymi (dalej zwanymi także notami), noty te wystawiane byłyby przez spółkę kupującą usługi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right