Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2012, sygn. IBPBI/2/423-1042/12/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1042/12/PP

1. Czy środki finansowe transferowane w związku z uczestnictwem Spółki w cash poolingu w ramach zarządzania płynnością, pomiędzy rachunkiem polskim Spółki prowadzonym w EUR i rachunkiem włoskim Spółki prowadzonym w EUR, jak również pomiędzy rachunkiem włoskim Spółki a rachunkiem Agenta (prowadzonymi w EUR), są dla Spółki neutralne podatkowo?
2. Czy transfer środków finansowych pomiędzy w/w rachunkami Spółki w ramach cash poolingu nie powoduje powstania różnic kursowych w rozumieniu updop?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • skutków podatkowych uczestnictwa Spółki w cash poolingu,
  • różnic kursowych,
  • jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • skutków podatkowych uczestnictwa Spółki w cash poolingu,
  • różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest zakładem produkcyjnym wyspecjalizowanym w produkcji parowników i skraplaczy do urządzeń chłodniczych, należącym do włoskiej grupy kapitałowej. Dążąc do zwiększenia efektywności w zakresie wykorzystania posiadanych zasobów kapitałowych oraz do minimalizacji kosztów wynikających z konieczności pozyskiwania finansowania zewnętrznego grupa kapitałowa, we współpracy z dużym polskim bankiem prowadzącym działalność w ramach międzynarodowej grupy, uruchomiła i wdrożyła mechanizm zarządzania płynnością oparty o zasadę zero-balancing cash pooling (dalej jako cash pooling). Wdrożony cash pooling objął trzy podmioty: Spółkę oraz spółki prawa włoskiego, tj. Spółkę X pełniącą rolę pool lidera / agenta oraz uczestniczącą w strukturze zarządzania płynnością (dalej Agent) i Spółkę Y będącą, podobnie jak Spółka, uczestnikiem cash poolingu. Zgodnie z przyjętymi założeniami, na koniec każdego dnia roboczego salda rachunków technicznych uczestników cash poolingu (w tym Spółki) są zerowane. Z technicznego punktu widzenia operacja wyzerowania następuje wprawdzie następnego dnia, jednak z zastosowaniem daty waluty dnia poprzedniego, a więc efektywnie na koniec dnia, który zamknął się zerowanym saldem. W dniu następnym, uczestnicy (w tym Spółka) rozpoczynają aktywność w ramach cash poolingu z saldem zerowym, przy czym kwoty nadwyżek przekazanych na główne konto systemu cash pooling (administrowane przez Agenta) pozostają przypisane określonym uczestnikom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00