Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2012, sygn. IBPP2/443-678/12/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-678/12/WN

stawka podatku VAT na sprzedaż okularów korekcyjnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2012r. (data wpływu 10 lipca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na sprzedaż okularów korekcyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na sprzedaż okularów korekcyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży okularów korekcyjnych, oprawek okularowych, soczewek, okularów przeciwsłonecznych, płynów do czyszczenia oraz innych akcesoriów optycznych. Ponadto Wnioskodawca świadczy usługi takie jak wymiana śrubek, korekta ustawień, czyszczenie okularów i inne. Wnioskodawca jest podatnikiem zarejestrowanym w zakresie podatku od towarów i usług. Wszystkie kupowane przez Wnioskodawcę produkty/półprodukty tj. soczewki, szkła korekcyjne, oprawki okularowe, z których powstają później produkty końcowe okulary korekcyjne oznaczone są symbolem CE (wyrób wprowadzony do obrotu na terenie Unii Europejskiej). Sprzedaż powyższych okularów realizowana jest na podstawie recepty wystawionej przez lekarza okulistę bądź w nielicznych przypadkach na podstawie opinii technika okularowego refrakcjonisty. Na produkt końcowy okulary korekcyjne składają się szkła korekcyjne i oprawki, które w oparciu o pismo Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URLPLWMiPB) z dnia 19 listopada 2010r. (WM/NR-443-0032/10/OR/1), w którym m.in. stwierdzono, że okulary korekcyjne spełniają definicję wyrobu medycznego podaną w ustawie z dnia 20 maja 2010r. o wyrobach medycznych okulary korekcyjne, o których mowa we wniosku stanowią wyrób medyczny, który podlega opodatkowaniu stawką VAT 8%. Zmontowane przez zakład optyczny okulary korekcyjne z wyprodukowanych wcześniej soczewek/szkieł korekcyjnych opraw okularowych, które zostały oznaczone znakiem CE przez ich wytwórcę, są dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00