Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2012, sygn. IBPP2/443-495/12/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-495/12/KO

w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczenia złożonego z dostawy towaru wraz z usługą transportową

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2012r. (data wpływu 22 maja 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczenia złożonego z dostawy towaru wraz z usługą transportową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczenia złożonego z dostawy towaru wraz z usługą transportową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka została założona w 1993r. i od tego czasu nieprzerwanie prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie handlu i dostaw opału we wszystkich asortymentach, począwszy od węgli grubych, poprzez ekogroszki a skończywszy na flotach i mułach węglowych. W swoim portfelu kontrahentów Spółka ma zarówno duże podmioty jak i niewielkich odbiorców o charakterze detalicznym. Z większością swoich klientów Spółka zawiera umowy ustne dotyczące realizowanych dostaw, w sporadycznych przypadkach potwierdzane są one poprzez pisemne zlecenia (praktyka taka jest powszechną normą w branży w której funkcjonuje Spółka). W zależności od dokonanych ustaleń w poszczególnych przypadkach opał jest odbierany ze Spółki transportem kontrahentów lub za transport odpowiada Spółka. Spółka nie posiada własnych środków transportu, które umożliwiałyby dostarczanie opału w ilościach hurtowych, w przypadku gdy zapewnia transport sprzedawanych towarów do swoich kontrahentów co do zasady zakupuje usługi transportowe od firm spedycyjno-transportowych (transport drogowy lub kolejowy). Zgodnie z obecnie obowiązującymi ustaleniami umownymi z poszczególnymi odbiorcami, Spółka pełni rolę podmiotu wykonującego usługi transportowe na ich rzecz, usługi te są fakturowane odrębnym od sprzedaży opału dokumentem sprzedaży (odrębna faktura VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00