Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2012, sygn. IBPBI/2/423-368/12/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-368/12/AK

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może zaliczyć skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów) do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji, w sytuacji gdy zobowiązanie z tytułu pożyczki nie zostało zapłacone?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05 kwietnia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest częścią francuskiej firmy, która wchodzi w skład Grupy X. zrzeszającej czołówkę firm światowych z branży a. W dniu 19 marca 2011 r. pomiędzy X. spółka akcyjna prawa francuskiego (zwana dalej .spółką Centralizującą") i Wnioskodawcą (zwana dalej Spółką Centralizowaną"), zostało zawarte porozumienie w zakresie centralizacji środków pieniężnych (Cash Poolingu). Strony postanowiły utworzyć grupę spółek (zwaną dalej Grupą) celem prowadzenia w jej ramach operacji na środkach pieniężnych. W ramach porozumienia został utworzony system polegający na centralizacji środków pieniężnych Grupy, który umożliwia uniknięcie kosztownych przestojów produkcyjnych i pozwoli na optymalne zarządzanie potrzebami i nadwyżkami środków pieniężnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00