Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2012, sygn. IBPBI/2/423-241/12/PC, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-241/12/PC
Czy dopłaty do kredytu bankowego przekazywane zgodnie z umową dwustronną przez NFOŚiGW na rachunek Beneficjenta (Spółki) i odnoszone w ciężar kosztów wytworzenia środka trwałego do momentu przekazania go do eksploatacji, a następnie w ciężar kosztów Spółki, można uznać za przychód podatkowy w myśl art. 12. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który następnie na mocy art. 17 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06 marca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 09 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych otrzymania dopłat do oprocentowania kredytu naliczonych przed i po przekazaniu środków trwałych do użytkowania - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09 marca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych otrzymania dopłat do oprocentowania kredytu naliczonych przed i po przekazaniu środków trwałych do użytkowania.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka realizuje zadanie inwestycyjne pt. ..." które jest finansowane w części ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jednym ze źródeł finansowania projektu inwestycyjnego jest kredyt bankowy. Dnia 30 marca 2011 roku została zawarta dwustronna umowa między NFOŚiGW, a Beneficjentem (Spółką) na dopłatę do oprocentowana kredytu bankowego w wysokości, 3% w skali roku. Okres przekazywania dopłat do kredytu: od kwietnia 2011 r. do stycznia 2021 r., wysokość dopłat 5.573.304,65 zł. Przekazywanie dopłat z NFOŚiGW następuje bezpośrednio na rachunek bankowy Beneficjenta (Spółki). Cała kwota naliczonych przez bank odsetek (łącznie z dopłatami do oprocentowania) zwiększa wartość początkową środków trwałych w budowie do momentu przekazania środka trwałego dowodem OT do eksploatacji, a następnie odsetki są odnoszone w ciężar kosztów Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right