Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2012, sygn. IBPP3/443-1309/11/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-1309/11/PK
Opodatkowanie napraw gwarancyjnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2011r. (data wpływu 19 grudnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania napraw gwarancyjnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 grudnia 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania napraw gwarancyjnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca kupuje ładowarki wielofunkcyjne od producenta z siedzibą w Finlandii, które sprzedaje na rynku polskim. Na zakupione maszyny przysługuje Spółce gwarancja, której udziela ostatecznemu klientowi. W przypadku wystąpienia usterki ładowarka jest naprawiana w siedzibie Wnioskodawcy lub przy pomocy mobilnego serwisu pracownik dojeżdża do klienta. Zdarza się, że spółka kupuje usługi naprawcze od firm zewnętrznych. Części do napraw gwarancyjnych kupowane są dużo wcześniej bezpośrednio u producenta. Zgodnie z warunkami umowy handlowej po dokonaniu naprawy gwarancyjnej spółka będzie zwracać się do producenta z prośbą o akceptacje i rekompensatę kwot napraw. Producent części z siedzibą w Finlandii wystawi credit note (notę kredytową) na zużyte części, która to nota będzie ujmowana w deklaracji VAT ze znakiem minus jako korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia. Należność z tytułu noty pomniejszy bieżące zobowiązania Wnioskodawcy wobec producenta. Wnioskodawca nie ma obowiązku wystawiać faktury sprzedaży na rzecz producenta za dokonane naprawy gwarancyjne jak również za zużyte części do napraw ponieważ świadczy usługi gwarancyjne we własnym imieniu. Wykonana usługa naprawy gwarancyjnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ponieważ zwrot poniesionych kosztów nie stanowi dla spółki wynagrodzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right