Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2012, sygn. IPTPP2/443-485/12-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-485/12-2/IR
Wnioskodawca wystawiając faktury oraz faktury korygujące w formie papierowej będzie mógł przechowywać kopie faktur dokumentujących sprzedaż oraz faktur korygujących w postaci elektronicznej, pod warunkiem spełnienia wymogów, o których mowa w § 21 ust. 2 rozporządzenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2012 r. (data wpływu 4 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania kopii faktur oraz faktur korygujących w postaci elektronicznej, w przypadku gdy oryginały faktur i faktur korygujących przesłane zostały nabywcom w postaci papierowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 czerwca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania kopii faktur oraz faktur korygujących w postaci elektronicznej, w przypadku gdy oryginały faktur i faktur korygujących przesłane zostały nabywcom w postaci papierowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest producentem płytek ceramicznych. W ramach prowadzonej działalności wystawia znaczne ilości faktur VAT oraz faktur korygujących VAT z tytułu zawartych umów sprzedaży produktów. Jeżeli nabywca nie wyraził zgody na przesyłanie faktur w formie elektronicznej, Wnioskodawca wysyła w takim przypadku nabywcy faktury w formie papierowej. Wnioskodawca dysponuje systemem informatycznym, umożliwiającym przechowywanie, archiwizowanie oraz łatwe wyszukiwanie kopii faktur VAT oraz faktur korygujących VAT w formie elektronicznej zapisywanych do pliku i przechowywanych na serwerze należącym do Wnioskodawcy. System ten pozwala również na wydruk kopii faktur z elektronicznego pliku w każdym czasie, w tym na przykład na każde żądanie kontrolującego w razie kontroli podatkowej. System jednocześnie uniemożliwia modyfikację treści zapisów kopii faktur. W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza wprowadzić rozwiązanie polegające na tym, że kopia faktury wysłanej w formie papierowej do kontrahenta nie będzie drukowana lecz jedynie zapisana do pliku elektronicznego i w ten sposób przechowywana. Dzięki temu Wnioskodawca ograniczy ilość zużywanego papieru, z oczywistą korzyścią dla środowiska naturalnego.