Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2012, sygn. IPTPP2/443-488/12-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-488/12-2/PR
W przypadku śmierci jednego ze wspólników spółki cywilnej, zgodnie z postanowieniami umowy spółki cywilnej, które przewidują wejście spadkobierców na jego miejsce, Spółka nadal będzie istnieć.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2012 r. (data wpływu 4 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji związanych ze śmiercią wspólnika dwuosobowej spółki cywilnej i wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobierców jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji związanych ze śmiercią wspólnika dwuosobowej spółki cywilnej i wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobierców.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 14 grudnia 2005 r. małżonkowie zawarli umowę spółki cywilnej. Przedmiotem działalności spółki jest prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu archiwum.
Spółka cywilna jest podatnikiem podatku VAT w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 177, 1054 ze zm., dalej ustawa VAT) i posiada numer NIP nadany decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Umowa spółki cywilnej w swoim pierwotnym brzmieniu nie regulowała kwestii związanych z bytem prawnym spółki, w przypadku śmierci jednego z jej dwóch wspólników. Jednakże, w związku z faktem, że wspólnicy spółki chcieli zapewnić ciągłość prowadzonej w ramach tej spółki działalności gospodarczej w przypadku śmierci jednego z nich, bez konieczności likwidacji spółki (jej majątku) i przekształceń formy prawnej dotychczas prowadzonej działalności (spółka cywilna), w dniu 15 maja 2012 r. podpisali aneks do łączącej ich umowy spółki, wprowadzający postanowienie, zgodnie z którym W przypadku śmierci wspólnika spółka prowadzi działalność na dotychczasowych zasadach (...) Zastrzega się, że spadkobiercy wspólnika wchodzą do spółki na jego miejsce. W tym wypadku winni oni wskazać jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Do tego czasu pozostały wspólnik może sam podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw i reprezentacji spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right