Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2012, sygn. IPTPB2/415-156/12-2/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-156/12-2/KR
Czy w przedstawionym stanie faktycznym, w przypadku objęcia przez podatnika udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci opcji na akcje, o wartości rynkowej przekraczającej wartość nominalną obejmowanych udziałów spółki - przychodem z tego tytułu będzie wartość nominalna objętych udziałów w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dalej updof, także wówczas, gdy ich wartość nominalna będzie niższa niż ich wartość rynkowa/wartość rynkowa przedmiotu aportu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2012 r. (data wpływu 6 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci opcji na akcje polskiej spółki kapitałowej do spółki kapitałowej prawa obcego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci opcji na akcje polskiej spółki kapitałowej do spółki kapitałowej prawa obcego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej podatnik) zamierza stać się udziałowcem spółki kapitałowej prawa obcego (dalej spółka), do której planuje wnieść w postaci wkładu niepieniężnego, posiadane opcje na akcje polskiej spółki akcyjnej. Wartość wkładu niepieniężnego będzie określona w umowie aportowej. W zamian za wniesiony aport podatnik otrzyma udziały w spółce o wartości niższej niż wartość rynkowa przedmiotu aportu. W konsekwencji przy objęciu udziałów w spółce, wystąpi nadwyżka wartości rynkowej przedmiotu aportu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów w spółce (agio).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right