Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2012, sygn. IPTPP1/443-897/11-3/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-897/11-3/MS

Usługi w zakresie opieki nad pacjentem, które dotyczyć będzie pielęgnacji chorych, pielęgnacji niepełnosprawnych oraz opieki nad nimi w szpitalach przez odpowiednio przeszkolony niższy personel medyczny (salowe), świadczone przez zakład opieki zdrowotnej dla którego Wnioskodawca jest organem założycielskim, będą zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2011 r. (data wpływu 20 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem realizowanych przez zakład opieki zdrowotnej na terenie szpitala jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia z podatku VAT usług w zakresie opieki nad pacjentem,
  • zwolnienia z podatku VAT usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem realizowanych przez zakład opieki zdrowotnej na terenie szpitala,
  • zwolnienia z podatku VAT czynności w zakresie opieki nad pacjentem świadczonych przez Spółkę NZOZ utworzoną przez Wnioskodawcę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. zajmuje się świadczeniem usług ochrony fizycznej i technicznej, świadczeniem usług gastronomicznych, hotelarskich, organizuje turnusy rehabilitacyjne (posiada status organizatora turnusów rehabilitacyjnych). W dniu 1 marca 2011 r. Spółka utworzyła zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.), zakład opieki zdrowotnej pod nazwą: Zakład Opieki Rehabilitacyjnej . Utworzony ZOZ jest w rozumieniu ustawy wyodrębnioną jednostką organizacyjną, tj. posiada swojego kierownika, swój statut, regulamin, księgę rejestrową zarejestrowaną w Wydziale Centrum Zdrowia Publicznego. ZOZ realizował będzie usługi ściśle związane z usługami w zakresie usług medycznych. Podkreślić również należy, iż zdaniem Wnioskodawcy Spółka z o. o., czyli organ założycielski i ZOZ to jeden podmiot gospodarczy i w zakresie podatku dochodowego musi rozliczać się łącznie ze wszystkich swoich przychodów. Nie jest bowiem możliwe, aby ZOZ prowadził samodzielnie działalność gospodarczą, a zatem był w tym wypadku samodzielnym podatnikiem VAT. Powyższe zdaniem Wnioskodawcy wyczerpuje przesłanki dla uznania, iż w zakresie podmiotowym, Spółka, która utworzyła wyodrębnioną jednostkę organizacyjną w postaci ZOZ, jednakże pod względem prawnym stanowią jeden podmiot gospodarczy spełnia warunki podmiotowe do zwolnienia świadczonych przez nią, niżej wskazanych usług od podatku VAT. Spółka i Zakład Opieki Zdrowotnej to jeden podmiot gospodarczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00