Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2012, sygn. ILPP1/443-824/12-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-824/12-2/KG
Możliwość dokonania korekty podatku należnego w trybie art. 89a ust. 1 ustawy w przypadku, gdy dłużnik nie odbierze zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego w trybie art. 89a ust. 1 ustawy w przypadku, gdy dłużnik nie odbierze zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego w trybie art. 89a ust. 1 ustawy w przypadku, gdy dłużnik nie odbierze zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W związku z brakiem regulowania przez kontrahentów należności z tytułu faktur Spółka posiada wierzytelności wobec tychże kontrahentów. W sytuacji nieuregulowania należności, pomimo uprzedniego pisemnego wzywania do zapłaty, Spółka zamierza zawiadamiać dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług. Zawiadomienie o zamiarze skorygowania podatku należnego Spółka wysyłać będzie, korzystając z usług Poczty Polskiej, na adres, który uprzednio sprawdzać będzie w przypadku osób prawnych w KRS, natomiast w przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w CEIDG. Może zdarzyć się tak, iż dłużnicy nie odbiorą wysyłanej przez Spółkę korespondencji. Tym samym Spółka jako wierzyciel nie uzyska potwierdzenia odbioru przez dłużnika powyższego zawiadomienia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right