Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2012, sygn. ILPP2/443-901/12-3/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-901/12-3/MR

1. Jaka stawka podatku VAT będzie odpowiednia dla usługi najmu mieszkania?
2. Czy z punktu widzenia podatku od towarów i usług, odpowiednią formą rozliczania podatnika z najemcą (osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej) będzie wystawienie przez podatnika faktury VAT po każdym miesiącu wynajmu mieszkania (wg umowy jeden miesiąc będzie czasookresem rozliczania z najemcą)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2012 r. (data wpływu 30 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi najmu mieszkania oraz udokumentowania tej czynności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi najmu mieszkania oraz udokumentowania tej czynności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik jako osoba fizyczna nabył lokal mieszkalny spełniający definicję środka trwałego wyrażoną w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) (dalej: mieszkanie). Podatnik jednocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą i w ramach działalności gospodarczej podatnik jest opodatkowany liniowo i jest płatnikiem VAT. Nabyte mieszkanie podatnik zamierza wyposażyć w niezbędne wyposażenie (aranżacja wnętrz: zasłony, firany, malowanie ścian, montaż lamp, luster; wyposażenie łazienki: płytki ceramiczne, armatura sanitarna, pralka; wyposażenie kuchni: meble kuchenne, oświetlenie, lodówka, kuchenka, zlewozmywak; meble do pokoju, panele podłogowe) i prowadzić komercyjny długotrwały najem (cel wynajmu lokalu mieszkalnego to cel mieszkaniowy) osobom trzecim, poprzedzony dokonaniem rozszerzenia działalności gospodarczej o kod PKD 68.20 Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Wydatki zostaną poniesione częściowo przed, a częściowo po wprowadzeniu mieszkania do ewidencji środków trwałych. Niektóre wydatki na poszczególne elementy ww. wyposażenia przekroczą kwotę 3.500 zł, a niektóre zostaną nabyte za kwotę mniejszą od 3.500 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00