Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2012, sygn. ILPP1/443-684/12-4/AWa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-684/12-4/AWa

Czy Wnioskodawcy w związku ze świadczeniem usług komunikacji miejskiej będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy zakupie usługi analizy, o której mowa we wniosku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2012 r. (data wpływu 23 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu 1 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej wykonanie analizy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej wykonanie analizy. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 24 września 2012 r. doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina świadczy opodatkowane podatkiem od towarów i usług usługi przewozu osób i bagażu w ramach komunikacji miejskiej. Gmina za pośrednictwem Pośrednika dokonuje sprzedaży biletów uprawniających do korzystania z komunikacji miejskiej (bilety jednorazowe i okresowe). Cennik i zasady ustalania opłat za usługi komunikacji miejskiej ustalane są na podstawie uchwały Rady Miejskiej. Podatnik zawarł umowę ze Spółką, przedmiotem której jest wykonanie przez Spółkę analizy rozstrzygającej czy podmioty konkurencyjne wobec Pośrednika są w stanie złożyć Wnioskodawcy ofertę zdecydowanie korzystniejszą od dotychczasowej oferty Pośrednika, mimo kosztów wynikłych z zakończenia współpracy z Pośrednikiem (dalej: analiza). Analiza powinna wykazać czy w świetle przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych Podatnik byłby uprawniony do zawarcia kolejnej umowy z Pośrednikiem w trybie zamówienia z wolnej ręki. Spółka wystawiła fakturę VAT dokumentując wykonanie przedmiotowej usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00