Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2012, sygn. ILPP1/443-605/12-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-605/12-4/AW
Obowiązek odprowadzenia podatku należnego w związku z otrzymanym odszkodowaniem.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 września 2012 r. (data wpływu 12 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku należnego w związku z otrzymanym odszkodowaniem jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku należnego w związku z otrzymanym odszkodowaniem. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 września 2012 r. o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Gmina w roku 2012 otrzymała odszkodowanie od Skarbu Państwa za grunty przejęte pod budowę drogi ekspresowej.
Wojewoda w drodze decyzji administracyjnych stwierdził nabycie z mocy prawa przez Skarb Państwa prawa własności nieruchomości położonych na terenie Gminy, a stanowiących dotychczas własność Gminy. Inwestycja ta, jest zadaniem rządowym, realizowanym przez Generalną Dyrekcję i Gmina zobowiązana była przekazać nieruchomości przeznaczone na budowę drogi ekspresowej. Działki, których dotyczyły Decyzje Wojewody, to nieruchomości niezabudowane: grunty rolne, rowy, lasy, łąki, drogi dojazdowe do pól, część dróg komunikacyjnych gruntowych i częściowo utwardzonych oraz drogi gruntowe. Działki te były wcześniej objęte ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jako działki rolnicze, rowy, nieużytki i drogi. Najczęściej były to nieruchomości niezabudowane inne niż budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Z chwilą podjęcia decyzji o budowie drogi ekspresowej i zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Gmina wyznaczyła działki na drogę. Następnie Wojewoda na podstawie decyzji stwierdzał nabycie nieruchomości przez Skarb Państwa oraz ustalił odszkodowanie.