Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2012, sygn. ILPP2/443-701/12-4/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-701/12-4/AKr

Podatek od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionego działu X za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i opodatkowania transakcji podziału Spółki poprzez wydzielenie części Jej majątku i przeniesienia go na inną spółkę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2012 r. (data wpływu 9 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionego działu X za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i opodatkowania transakcji podziału Spółki poprzez wydzielenie części Jej majątku i przeniesienia go na inną spółkę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionego działu X za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i opodatkowania transakcji podziału Spółki poprzez wydzielenie części Jej majątku i przeniesienia go na inną spółkę. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 27 września 2012 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

(zwana dalej Spółką) prowadzi działalność produkcyjną. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja mebli. Poza głównym przedmiotem działalności Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu (wydzierżawiania) posiadanych przez Spółkę nieruchomości, położonych w (...). Przy ul. (...), gdzie mieści się również siedziba Spółki. Wynajmowane (wydzierżawiane) nieruchomości stanowią obecnie znaczącą część ogółu posiadanych przez Spółkę nieruchomości, a w pozostałej części Spółka prowadzi produkcję. Z przyczyn ekonomicznych Spółka rozważa obecnie restrukturyzację poprzez wydzielenie do innej, istniejącej już Spółki kapitałowej (zwanej dalej Spółką Przejmującą), części działalności obejmującej działalność produkcyjną (zwaną dalej X), pozostawiając w Spółce działalność inwestycyjną, tj. w zakresie najmu (dzierżawy) i zarządzania nieruchomościami (zwaną dalej Y). Właścicielem obu Spółek uczestniczących w podziale jest ten sam udziałowiec.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00