Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2012, sygn. ILPB1/415-647/12-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-647/12-2/TW

Skutki podatkowe wypłaty przez pracodawcę pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego przez funkcjonariusza Służby Więziennej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 184 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. 79, poz. 523 z późn. zmianami) funkcjonariuszowi w służbie stałej, który spełnia warunki do przydziału lokalu mieszkalnego, a który tego lokalu nie otrzymał na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, przysługuje pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Art. 186 ust. 1 tejże ustawy określa, że pomoc finansowa podlega zwrotowi w przypadku zwolnienia funkcjonariusza ze służby przed upływem 15 lat służby w Służbie Więziennej, z wyjątkiem funkcjonariusza, który przed upływem tego okresu nabył prawo do renty inwalidzkiej Służby Więziennej. Wnioskodawca w roku 2011 wypłacił funkcjonariuszom pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Od kwoty przyznanej i wypłaconej pomocy finansowej obliczono i pobrano zaliczkę na podatek dochodowy według obowiązującej skali. Funkcjonariusze, którym wypłacono pomoc finansową zwrócili się do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby płatnika o zwrot nienależnie pobranego podatku dochodowego. Każdy z funkcjonariuszy, którzy zwrócili się do urzędu skarbowego o zwrot nienależnie pobranego podatku, otrzymał indywidualną decyzję określającą wysokość nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wypłaconej pomocy mieszkaniowej. Kwota nadpłaty podatku została funkcjonariuszom zwrócona przez urząd skarbowy. Zainteresowany jako płatnik podatku dochodowego otrzymał każdą z wydanych decyzji do wiadomości. Z otrzymanych decyzji wynikało, iż podatek dochodowy powinien być pobrany w momencie, kiedy pomoc finansowa staje się bezzwrotna, czyli po upływie 15 lat służby funkcjonariusza. Na podstawie otrzymanych decyzji płatnik dokonał umniejszenia w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za rok 2011 (PIT-11) przychodu, dochodu oraz zaliczki pobranej przez płatnika, zgodnie z kwotami wynikającymi z imiennych decyzji wystawionymi przez urząd skarbowy. W bieżącym roku również wypłacona została kilku funkcjonariuszom pomoc finansowa. Została naliczona i pobrana zaliczka na podatek dochodowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00