Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2012, sygn. ILPP1/443-1397/11-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1397/11-2/KG
Czy zgodnie z przytoczonym powyżej stanem faktycznym Wnioskodawczyni postępuje prawidłowo dokonując pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach dotyczących umów leasingu operacyjnego pojazdu quad, tj. w fakturach dokumentujących opłaty wstępne, miesięczne czynsze leasingowe oraz w fakturach dokumentujących zakup paliwa do quadów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2011 r. (data wpływu 31 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych związanych z zakupem quadów i paliwa do quadów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych związanych z zakupem quadów i paliwa do quadów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Firma (jednoosobowa działalność gospodarcza - czynny podatnik VAT) w czerwcu 2009 r. rozszerzyła dotychczasową działalność między innymi o wynajem pojazdów rekreacyjnych (quadów) co zostało potwierdzone zmianą we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Na ww. cel nabyto 3 quady na podstawie umów leasingu operacyjnego zawartych z leasingodawcą na okres 37 miesięcy celem dalszego oddania w najem co najmniej przez taki okres. Po tym okresie quady zostaną wykupione i wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Leasing operacyjny Wnioskodawczyni traktuje jako źródło finansowania działalności z uwagi na ograniczone środki własne. Quady wynajmowane są osobom fizycznym oraz firmom na godziny lub dni wraz z paliwem tankowanym przez Wnioskodawczynię na jej koszt. Za wynajem quadów pobierana jest stosowna opłata zgodnie z cennikiem lub zawartą umową. Opłaty te stanowią przychód z działalności gospodarczej, od którego odprowadzany jest podatek VAT i dokumentowane są fakturami VAT lub paragonami fiskalnymi. Okres wykorzystania quadów wyłącznie na cele, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług jest dłuższy niż 6 miesięcy, choć specyfika działalności w przeważającej części polega na krótkoterminowym wynajmie quadów (na czas kilku godzin lub dni). Ustawa o VAT nie wymaga wprost, aby wynajem pojazdu dotyczył jednego odbiorcy przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right