Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.02.2012, sygn. ILPP2/443-1600/11-4/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1600/11-4/SJ
Czy Spółka może zastosować projektowane rozwiązanie w zakresie sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT i rozliczenia na podstawie tej ewidencji podatku VAT w świetle obowiązujących przepisów podatkowych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2011 r. (data wpływu 25 listopada 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 lutego 2012 r. (data wpływu 6 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży i rozliczania podatku należnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży i rozliczania podatku należnego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 3 lutego 2012 r. poprzez uiszczenie wymaganej opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej oraz w dniu 6 lutego 2012 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) prowadzi działalność produkcyjną sklasyfikowaną wg PKD pod nr 2932Z polegającą na wytwarzaniu metalowych podzespołów karoserii samochodowych metodą zgrzewania i spawania. Spółka wchodzi w skład grupy obejmującej przedsiębiorstwa w różnych krajach. Grupa stara się stosować jednolite, (bądź maksymalnie zbliżone) zasady ewidencji i wyceny dla wszystkich jednostek. W chwili obecnej wdrażany jest kolejny moduł programu SAP, obejmujący gospodarkę zapasami. W module tym przewidziane jest również m.in. prowadzenie rejestru sprzedaży VAT. Spółka zawarła z częścią odbiorców umowy o fakturowaniu dostaw przez nabywców. Rozwiązanie ewidencyjne zastosowane w programie SAP i przyjęte przez Grupę zakłada, że sprzedaż fakturowana przez nabywcę, ujmowana będzie w rejestrze sprzedaży na podstawie wewnętrznego dokumentu sprzedaży, generowanego w momencie wysyłki towaru. Faktura wystawiona przez nabywcę w późniejszym terminie będzie tylko dokumentem rozliczeniowym. Przyjęcie tego rozwiązania może spowodować, że Spółka będzie deklarować VAT należny od części dostaw z wyprzedzeniem o 1 miesiąc. Sytuacja ta dotyczyć będzie dostaw dokonanych w ostatnich dniach miesiąca, które zostaną zafakturowane przez nabywcę już na początku następnego miesiąca. Sytuacja taka wystąpi zarówno w zakresie dostaw krajowych, jak i dostaw wewnątrzwspólnotowych, fakturowanych przez nabywców.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right