Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2012, sygn. ILPP3/443-115/11-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-115/11-2/TW

Podatek akcyzowz w zakresie zwolnienia energii elektrycznej zużywanej w kopalni węgla.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2011 r. (data wpływu 23 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej zużywanej w kopalni węgla jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej zużywanej w kopalni węgla.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednoosobową Spółką Skarbu Państwa zajmującą się wydobywaniem węgla brunatnego na potrzeby produkcji energii elektrycznej. Jest to jego główny cel działalności. Wszystkie procesy produkcyjne są całkowicie przystosowane i przeznaczone do wydobycia węgla, który prawie w całości (w 99,7%) przeznaczony jest do produkcji energii elektrycznej. Wydobywany surowiec jest podstawowym paliwem, z którego główni odbiorcy/partnerzy (elektrownie) wytwarzają energie elektryczną. Cel nadrzędny do jakiego kopalnia i elektrownie zostały powołane powoduje, że są one jako oddzielne podmioty ściśle ze sobą związane i wzajemnie od siebie uzależnieni w zakresie realizacji tego celu. Kopalnia nie mogłaby funkcjonować w takim zakresie bez istnienia elektrowni i odwrotnie tak samo. Nie można o przedsiębiorstwie Spółki powiedzieć, jak to jest w przypadku kopalń węgla kamiennego, że wydobyty węgiel można sprzedać szerszemu gronu odbiorców indywidualnych czy instytucjonalnych. Wykorzystanie tego węgla wśród odbiorców indywidualnych jest znikome. Węgiel brunatny generalnie w całej Polsce wykorzystywany jest do celów wytwarzania energii elektrycznej, wynika to z jego właściwości fizykochemicznych. Ze względu na specyfikę tego surowca (właściwości fizykochemiczne) przeznaczony i wykorzystywany jest głównie w przemyśle, przede wszystkim w energetyce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00