Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2012, sygn. ITPP2/443-1223/12/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1223/12/MD
Ustalenie miejsca świadczenia dla usług spedycyjnych świadczonych na rzecz podatnika z USA oraz odliczenia podatku naliczonego związanego z tą usługą.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2012 r. (data wpływu 4 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 19 grudnia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca świadczenia dla usług spedycyjnych świadczonych na rzecz podatnika z USA oraz odliczenia podatku naliczonego związanego z tą usługą - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 października 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca świadczenia dla usług spedycyjnych świadczonych na rzecz podatnika z USA oraz odliczenia podatku naliczonego związanego z tą usługą.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Obecnie ma okazję zawrzeć umowę z firmą z USA. Jej przedmiotem będzie magazynowanie towaru, który będzie przywożony z magazynu centralnego tej firmy z Niemiec do magazynu Wnioskodawcy. Jego zadaniem będzie zorganizowanie dalszego transportu towaru do odbiorców w Polsce pozyskanych przez ww. kontrahenta z USA. Wnioskodawca zajmował się będzie tylko zabezpieczeniem towaru przed kradzieżą i jego dalszą spedycją w myśl art. 794 § 1 i następne Kodeksu cywilnego. Ma zawartą umowę z firmą kurierską, która wykona ten transport. Każda przesyłka będzie za pobraniem, tzn. przy odbiorze klient będzie musiał zapłacić określoną kwotę za nabyty towar. Pobranie będzie w całości wpływać na konto firmowe Wnioskodawcy. Od zrealizowanych pobrań Wnioskodawca raz w tygodniu będzie potrącał ustaloną kwotę za transport i obsługę, a pozostałą część wysyłał na konto firmy z USA. Za ww. usługę firma kurierska wystawi fakturę z podatkiem naliczonym. Strona amerykańska poinformowała Wnioskodawcę, że na takiej samej zasadzie współpracuje z kilkoma firmami na terenie Unii Europejskiej i płaci wszystkim kwoty netto, ponieważ z VAT rozliczają się w USA.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right