Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2012, sygn. ITPP2/443-1028/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1028/12/RS

Stawki podatku obowiązujące dla dostawy kruszywa popiołoporytowego na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii, korekty części sprzedaży w przypadku jej anulowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu 24 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniach 3 września i 5 listopada 2012 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla dostawy kruszywa popiołoporytowego na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii, korekty części sprzedaży w przypadku jej anulowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 3 września i 5 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla dostawy kruszywa popiołoporytowego na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii, korekty części sprzedaży w przypadku jej anulowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest w trakcie rozmów z odbiorcą angielskim, będącym podatnikiem podatku od wartości dodanej, na zakup kruszywa popiołoporytowego, produkowanego na bazie popiołów dostarczanych przez elektrociepłownie. W zamyśle obu partnerów jest zawarcie umowy sprzedaży polegającej na zakupie przez partnera z Anglii kruszywa, które byłoby składowane po zawarciu aktu zakupu na wydzielonej części placu Spółki. Koszty sprzedaży związane z transakcją byłyby wliczone w cenę sprzedaży. Akt sprzedaży wiązałby się ze spełnieniem warunków zawartych w art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli nabyciem praw właścicielskich oraz możliwością swobodnego dysponowania towarem przez kupującego. Na moment sprzedaży wystawiona byłaby faktura. Nabywca nabędzie prawo do składowania swojego towaru do momentu jego wywiezienia do Wielkiej Brytanii. Ponieważ ilość zakupionego kruszywa będzie zbyt duża na możliwości jego składowania u nabywcy, odbiór będzie odbywał się etapami w miarę czarterowania przez kupującego kolejnych statków i postępów w sprzedaży w Anglii. Dostawa na plac Spółki odbędzie się na bazie formuły ex Works. Odbiór przed załadunkiem będzie odbywał się z placu jako miejsca dostawy towarów. Kontrahent zostanie zobowiązany do zabrania całości prawdopodobnie przed upływem okresu 6 miesięcy od dostawy. W umowie nie będzie sprecyzowany moment odbioru poszczególnych partii, tylko okres kiedy odbiorca będzie musiał wywieść towar. Płatności za towar będą dokonywane ratalnie, po odbiorze poszczególnych partii. Warunki dostawy, sposób płatności zostaną zawarte w umowie. Taki sposób ujęcia transakcji jest analogiczny do sytuacji, kiedy kontrahent zagraniczny składuje zakupiony ładunek w porcie w oczekiwaniu na załadunek, który nie może być wysłany w jednym czasie ze względu na swoją masę i brak transportu. Jednocześnie, ze względu na dużą masę towarową, Spółka musi kalkulować, że klient może nie zdążyć z realizacją kontraktu lub wystąpić z inicjatywą anulowania jakiejś jego części. Wobec tego uwzględniając warunki dobrej współpracy musi zakładać, prośbę kontrahenta o wystawienie faktury korygującej na część towaru, składowanego na placu. W momencie dokonania transakcji Spółka będzie zarejestrowana jako podatnik VAT UE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00