Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2012, sygn. ITPP1/443-1057/12/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1057/12/JJ

Stawki podatku dla peletu (brykietu) ze słomy i siana.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 17 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla peletu (brykietu) ze słomy i siana jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 17 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki dla peletu (brykietu) ze słomy i siana.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Produkcja słomy, siana, zbóż czy roślin energetycznych polega na zasianiu roślin, ich zbiorze, czyszczeniu oraz przygotowaniu do transportu. Na żadnym z tych etapów surowiec nie jest poddawany przetworzeniu. Pelet produkowany jest w 100% z naturalnych składników (słomy). Wytwarzany jest przy zastosowaniu pras o bardzo dużym ciśnieniu zgniatania. Dzięki temu energia zawarta w pierwotnym surowcu zostaje silnie zagęszczona. W momencie gdy słoma ma zostać wysłana w postaci peletu, struktura surowca oraz jego parametry fizykochemiczne nie ulegają, zmianie, jedynie kształt jest inny. Na chwilę obecną do słomy w postaci peletu stosuje się podatek VAT 23%. W uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazuje, iż jest producentem peletu (brykietu). Surowcem do produkcji tego wyrobu jest m.in.: słoma i siano zakupione od rolników indywidualnych. Spółka uprawia rośliny energetyczne, z których pozyskuje się słomę i siano służące do produkcji peletu. W produkcji peletu, słoma poddawana jest kondycjonowaniu oraz peletowaniu. Kondycjonowanie ma na celu wydobycie ze słomy ligniny, która ma stanowić naturalne lepiszcze peletu. W dalszej części obróbki słomy gniotownik granulatora przeciska surowiec przez płaską matrycę. Produkt jest formowany w niekończące się cylindry, a następnie ucinany na żądaną długość za pomocą noży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00