Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2012, sygn. ITPP2/443-1086/12/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1086/12/EB

Brak obowiązku opodatkowania dostawy nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2012 r. (data wpływu 6 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 16 listopada 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania dostawy nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 16 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania dostawy nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2011 r. odziedziczyła Pani po ojcu nieruchomość o powierzchni 1,46 ha, zabudowaną budynkiem mieszkalnym o powierzchni ok. 500 m. Rodzice powyższą nieruchomość nabyli w latach 90-tych, jako niezabudowaną i wybudowali dom mieszkalny. W dniu 14 października 2009 r. Pani ojciec wraz z innymi sąsiadami (właścicielami innych działek) wystąpił o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do Urzędu Miasta. Przed śmiercią ojciec podarował Pani działkę z domem. Nabywając nieruchomość w drodze dziedziczenia nie miała Pani zamiaru jej odsprzedaży, czy też rozpoczęcia jakiejkolwiek działalności gospodarczej z nią związanej. Po śmierci ojca zamieszkała Pani w odziedziczonym majątku ze swoją rodziną (2 dzieci). Po kilku miesiącach, w tym miesiącach zimowych przekonała się Pani, że nie stać Jej na zamieszkiwanie w dużym domu, położonym na tak dużej działce. Ze względów finansowych nie jest Pani w stanie utrzymywać majątku w należytym stanie, dlatego postanowiła sprzedać nieruchomość. Z uwagi na fakt, iż sprzedaż całej nieruchomości jest bardzo trudna a wręcz niemożliwa, postanowiła dokonać podziału geodezyjnego nieruchomości na około 8 działek o wielkości od 1.000 m do 1.900 m każda, w tym jedna będzie zabudowana budynkiem mieszkalnym, częściowo będzie wyodrębniona droga, aby był zapewniony dojazd do każdej z wydzielonych działek. Działki położone są w mieście, mają uchwalony miejscowy plan zagospodarowania, który w najbliższej przyszłości ma ulec zmianie, w wyniku czego będzie to teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. W 2012 r. wystąpiła Pani o podział geodezyjny nieruchomości. Wkrótce potem podpisała umowę tylko z jednym biurem, sama nigdzie nie zamieszczała i nie zamierza zamieszczać innych ofert sprzedaży. Pierwszą działkę wraz z mężem nabyła Pani 20 października 2003 r. Była to działka rolna na wsi. Uzyskała wraz z mężem dla tej działki decyzję o warunkach zabudowy, ponieważ planowała wybudować dom i tam zamieszkać. W dniu 31 lipca 2009 r. nabyła Pani inną działkę budowlaną w mieście i postanowiła tam się wybudować z uwagi na dojazdy dzieci do szkoły. W związku z rozwodem zaniechała planów budowy domu (na wsi czy też w mieście), postanowiła sprzedać działki i podzielić się pieniędzmi. Jako pierwszą udało się sprzedać działkę w miejscowości E., zakupioną 31 lipca 2009 r., która została sprzedana 12 maja 2011 r. Drugą działkę udało się sprzedać 3 sierpnia 2012 r. Obecnie na sprzedaż wystawione są działki otrzymane przez Panią od ojca. Jest Pani otwarta na każdą ofertę. Jeżeli znajdzie się chętny do zakupu całej nieruchomości sprzeda ją w całości, jeżeli będzie chętny do zakupu części wydzielonej geodezyjnie to będzie Pani musiała sprzedawać jako części nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00