Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2012, sygn. ITPP1/443-985/12/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-985/12/TS
Opodatkowanie wynagrodzenia z tantiem wykonawczych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2012 r. (data wpływu 14 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 8 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tantiem wykonawczych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 8 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tantiem wykonawczych.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Jest Pan muzykiem prowadzącym własną działalność gospodarczą. Przychody uzyskuje Pan głównie ze sprzedaży usług zespołom muzycznym, z którymi gościnnie występuje w trakcie koncertów, jak również nagrywa wspólnie płyty. W ewidencji działalności gospodarczej jako przedmiot działalności gospodarczej zapisano m.in.: Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych (PKD 59.20.Z), Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych (PKD 90.01.Z), Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych (PKD 90.02.Z), Artystyczna i literacka działalność twórcza (PKD 90.03.Z), Dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKD 77.40.Z), Reprodukcja zapisanych nośników informacji (PKD 58.19.Z). Jest Pan czynnym podatnikiem VAT i wystawia kontrahentom faktury VAT, najczęściej ze stawką zwolnioną, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 33 b) ustawy o podatku od towarów i usług. Na początku 2012 r. podpisał Pan deklarację członkowską i przystąpił jako członek indywidualny do Związku Artystów Wykonawców. Organizacji tej, w zobowiązaniu organizacyjnym, powierzył Pan zarządzanie i ochronę praw do artystycznych wykonań utworów muzycznych i słowno-tekstowych zgłoszonych do rejestru Związku, wyłączając zarząd tymi prawami. Powierzenie to zgodnie z umową obejmuje: utrwalanie oraz zwielokrotnianie artystycznego wykonania określoną techniką; użyczanie lub najem egzemplarzy, na których artystyczne wykonanie utrwalono; rozpowszechnianie przez nadawanie, reemitowanie, wyświetlanie i odtwarzanie; publiczne udostępnianie utrwalenia artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym; pobieranie, podział i wypłatę wynagrodzenia pochodzącego z opłat uiszczanych przez producentów i importerów magnetofonów, magnetowidów i innych podobnych urządzeń oraz związanych z nimi czystych nośników. Wspomniane powierzenie obejmuje także zezwalanie na korzystanie z artystycznych wykonań, jak i korzystanie, które nie wymaga uzyskiwania takiej zgody, a za które artyście wykonawcy przysługuje prawo do wynagrodzenia. Co istotne, nie jest Pan autorem utworów, które zgłoszone są do rejestru, lecz jednym z ich współwykonawców. W czerwcu 2012 r. otrzymał Pan od ww. organizacji pieniądze z tytułu tantiem wykonawczych, przynależnych artyście wykonawcy. Na powyższy przychód wystawił Pan wspomnianemu Związkowi fakturę VAT ze stawką zwolnioną, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 b) ustawy o VAT.