Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2012, sygn. ITPP1/443-869/12/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-869/12/AP

Opodatkowanie zbycia nieruchomości gruntowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2012 r. (data wpływu 20 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2004 r. nabyła Pani w drodze darowizny, od rodziców do majątku odrębnego nieruchomość rolną o pow. 9.251 m, którą od 1977 r. rodzice Pani wykorzystywali na działalność pozarolniczą, a której z uwagi na wiek nie byli w stanie dalej prowadzić. Darowizna miała na celu umożliwienie Pani w przyszłości wybudowanie domu. W 2008 r. wydzieliła Pani z przedmiotowej nieruchomości, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, działkę drogową o szer. 3 m, a w 2011 r., kolejną działkę drogową o szer. 2 m, celem poszerzenia istniejącej działki drogowej do 5 m i zapewnienia dostępu do drogi publicznej, która zgodnie z prawem winien wynosić 5 m. Ponadto w 2011 r. dokonała Pani podziału przedmiotowej nieruchomości na 6 działek budowlanych. Na jednej z nich obecnie realizuje Pani budowę domu, którą planuje sfinansować ostatecznie za środki uzyskane ze sprzedaży pozostałych działek. Jednocześnie z uwagi na potrzebę budowy domu i uzbrojenia terenu, zmuszona była Pani do wybudowania na własnej działce drogowej sieci wodno-kanalizacyjnej, albowiem zakład wodociągów i kanalizacji nie przewidywał w najbliższych latach doprowadzenia sieci w pobliżu Pani działki. Do wybudowanej przez Panią sieci w przyszłości można przyłączyć wodę i kanalizację do pozostałych 5 działek. Jednak aktualnie żadna z tych działek faktycznie nie została uzbrojona w media. Ponadto z uwagi na potrzebę uzbrojenia działki, na której planowała Pani budowę domu, zawarła Pani z zakładem energetycznym umowę na przyłączenie do sieci energetycznej również pozostałych 5 działek. Powyższe umożliwiło Pani zawarcie z zakładem energetycznym porozumienia, związanego z kilkuletnim sporem sądowym dotyczącym likwidacji linii napowietrznej, na mocy którego, w związku z potrzebą uzbrojenia dokonana zostanie przebudowa poprzez likwidację istniejącej linii napowietrznej średniego napięcia, która przebiega przez teren Pani nieruchomości, co do przebiegu której zakład energetyczny nabył służebność w drodze zasiedzenia. Podkreśliła Pani, że żadna z pozostałych 5 działek nie została jeszcze uzbrojona w media.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00