Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2012, sygn. ITPB2/436-141/12/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-141/12/TJ

Obowiązki płatnika w związku ze sprzedażą nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2012 r. (data wpływu 8 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku ze sprzedażą nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku ze sprzedażą nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wykonuje zawód notariusza. Wnioskodawczyni rozważa następujące zaistniałe zdarzenie oraz analogiczne zdarzenie przyszłe dotyczące kwestii poboru i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Małżonkowie pozostający w ustroju małżeńskiej wspólności ustawowej w drodze darowizny nabyli nieruchomość gruntową. Nieruchomość ta w całości przeznaczona została do działalności gospodarczej jednego z małżonków, prowadzonej przez niego jako osobę fizyczną, dalej powoływanego jako małżonek X oraz stanowiła element jego majątku firmowego. W późniejszym okresie małżonek X dokonał podziału gruntu na mniejsze działki i wybudował na nich w ramach prowadzonej działalności domy jednorodzinne. Następnie małżonkowie zawarli małżeńską umowę majątkową, w ramach której wprowadzili ustrój rozdzielności majątkowej. Małżonkowie w latach 2009-2012, w formie aktów notarialnych sporządzonych w prowadzonej przez Wnioskodawczynię kancelarii, dokonali sprzedaży przysługujących im udziałów w ww. nieruchomościach na rzecz osób fizycznych, które nabyły te udziały do majątku osobistego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00