Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2012, sygn. ITPP1/443-841/12/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-841/12/KM
Określenie stawki podatku VAT właściwej dla sprzedaży lokalu mieszkalnego wykończonego pod klucz.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2012 r. (data wpływu 13 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT właściwej dla sprzedaży lokalu mieszkalnego wykończonego pod klucz - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT właściwej dla sprzedaży lokalu mieszkalnego wykończonego pod klucz.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest deweloperem, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej buduje wielorodzinne budynki mieszkalne i sprzedaje wyodrębnione w nich lokale. Biorąc pod uwagę brzmienie art. 41 ust. 12b ustawy o podatku od towarów i usług, przedmiotem zawieranych umów sprzedaży nie są budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2, ani też lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. Tym samym przedmiotem umowy sprzedaży są budynki oraz ich części objęte społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca zamierza zawierać umowy sprzedaży, których przedmiotem będzie stanowiący odrębną nieruchomość lokal mieszkalny wraz ze związanym z nim udziałem w nieruchomości wspólnej. Lokale będą sprzedawane przez Wnioskodawcę pod klucz, tzn. w pełni umeblowane, wyposażone i gotowe do zamieszkania. Sprzedaż mieszkań pod klucz jest wymuszona sytuacją rynkową Wnioskodawcy z uwagi na większy obecnie popyt na mieszkania wykończone, niż na mieszkania w stanie deweloperskim, tzn. niewykończonym. Przedmiotem umowy sprzedaży będą więc lokale wraz ze znajdującym się w nim wyposażaniem obejmującym meble wolnostojące, takie jak stoły, krzesła, szafy, sofy oraz sprzęt AGD. W rozumieniu przepisów prawa cywilnego wyposażenie lokalu nie będzie stanowiło jego części składowych, lecz przynależności w rozumieniu art. 51 par. 1 Kodeksu cywilnego. Oprócz sprzętu wolnostojącego, w lokalu będącym przedmiotem umowy sprzedaży, będą wykonywane trwale zabudowy (np. szafa typy komandor, zabudowy kaloryferów) i instalacje kablowe w celu podłączenia wyposażenia RTV i AGD. Cena tych elementów będzie również wliczona w cenę mieszkania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right