Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2012, sygn. ITPP1/443-980/12/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-980/12/AT

Konsekwencje podatkowoprawne w zakresie VAT z tytułu uczestnictwa w strukturze cash poolingu oferowanej przez bank.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2012 r. (data wpływu 13 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach umowy cash poolingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach umowy cash poolingu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza zawrzeć z polskim bankiem umowę na świadczenie usług, polegających na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej - umowa o świadczenie usługi Domestic Cash Concentration (umowa).

Ponadto, stroną umowy będzie Spółka z o.o. - podmiot należący wraz ze Spółką do jednej grupy kapitałowej (uczestnicy usługi).

W celu rozpoczęcia korzystania z usługi Domestic Cash Concentration uczestnicy usługi zawrą z bankiem odrębne umowy bieżących rachunków bankowych (rachunki uczestników). Na prowadzonych na tej podstawie rachunkach bank będzie przechowywał środki pieniężne spółek i dokonywał na ich zlecenie rozliczeń pieniężnych.

Ponadto, bank udostępni każdemu uczestnikowi usługi limit rozliczeniowy w kwotach określonych odrębnie dla każdego z uczestników usługi w załączniku nr 6 do umowy (limit rozliczeniowy), który może być wykorzystywany przez uczestników usługi w ramach zlecanych bankowi rozliczeń pieniężnych, z tym zastrzeżeniem, że w żadnym momencie wykonanie rozliczeń pieniężnych zleconych przez uczestników usługi nie może doprowadzić do powstania salda ujemnego na poszczególnych rachunkach uczestników ani też łącznego salda ujemnego na rachunkach uczestników (tj. salda obliczonego jako suma sald dodatnich rachunków uczestników pomniejszona o łączą kwotę sald ujemnych), które przewyższałyby kwotę limitu rozliczeniowego. Ponadto, każdego dnia roboczego, o określonej w umowie godzinie, łączne saldo rachunków uczestników nie może być ujemne (tj. nie może być niższe niż 0 PLN). W przeciwnym przypadku, uczestnicy usługi zobowiązani będą do zapłaty na rzecz banku opłaty określonej w umowie (opłata za przekroczenie salda).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00