Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2012, sygn. ITPP2/443-811/12/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-811/12/EK
Miejsca świadczenia usług magazynowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2012 r. (data wpływu 9 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 1 października 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług magazynowania - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 lipca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 1 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług magazynowania.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi magazynowania dla podmiotów krajowych. W związku z zamiarem świadczenia tego rodzaju usług w 2010 r. została zakończona budowa hali magazynowej. Spółka ma zamiar świadczyć usługi magazynowania, również dla podmiotów z terytorium UE, ale nieposiadających na terytorium Polski siedziby, miejsca prowadzenia działalności, ani stałego miejsca zamieszkania, czy pobytu. Na chwilę obecną usługi magazynowania obejmują: przyjęcie towaru do magazynu wraz z kontrolą ilości i jakości opakowania, składowanie i przechowywanie towarów w określonych warunkach, wydawanie towarów zgodnie z dyspozycją klienta, załadunek i rozładunek towarów oraz w razie potrzeby ich pakowanie. Ponadto w ramach umów Spółka jest zobowiązana do przekazywania klientom informacji o ilości towarów, które weszły na stan i wyszły z magazynu oraz przekazywania informacji o ilości towarów na dany moment (zgodnie z umową), jak również umowy nakładają na Spółkę obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji z udziałem klienta. Pełny obrót towarowy prowadzony jest przez Spółkę za pomocą specjalistycznego programu komputerowego do obsługi logistyki magazynowej. W celu zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych towarów, Spółka zapewnia całodobową ochronę powierzchni magazynowych, stosując procedury monitorowania obiektów. Pełnym dysponentem powierzchni magazynowej jest Spółka, która samodzielnie decyduje o wykorzystaniu powierzchni magazynowej, o miejscu składowania i przechowywania towarów. W ramach umów określana jest jedynie minimalna ilość towaru (palety, kartony) do zmagazynowania oraz dzienna ilość palet na wejścia oraz dzienna ilość palet na wyjścia, co ma na celu zapewnienie wystarczającej ilości sprzętu i ludzi do sprawnej obsługi czynności rozładunku i załadunku towarów. W umowach nie jest określana powierzchnia magazynu, która ma być zarezerwowana dla danego klienta. Przedmiotem usług jest zarządzanie towarami klienta, które koncentruje się na umożliwieniu klientowi wykonywania obrotu towarem.