Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2012, sygn. ITPP1/443-368/12/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-368/12/KM

Zakres odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2012 r. (data wpływu 26 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatkiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi podstawową działalność w zakresie wszelkich robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, inżynierią lądową, sprzedażą hurtową drewna, materiałów budowlanych wyposażenia sanitarnego, hydraulicznego i grzejnego, kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek, wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, działalnością reklamową i turystyczną i inną. Sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek innych jak zwolnione. W ramach działalności dokonano w niewielkim zakresie również sprzedaży podlegającej opodatkowaniu VAT, która korzysta ze zwolnienia od VAT (usługi konserwacji zabytków). Spółka nie ma możliwości bezpośredniej alokacji podatku naliczonego VAT do danego rodzaju czynności, zatem podatek kwalifikowany jest jako podatek związany z tzw. sprzedażą mieszaną. W 2011 r. Spółka odliczała 100% podatku naliczonego. Jednocześnie w tym roku wystąpiła sprzedaż mieszana. Po zakończeniu roku została ustalona ostateczna proporcja sprzedaży za 2011 r. na poziomie 99,05%, którą zgodnie z wymogami art. 90 ust. 4 ustawy VAT uznano za 100%, co tym samym uprawnia do pełnego odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tzw. sprzedażą mieszaną w 2011 r., jak również stanowi proporcję wstępną dla 2012 r. w wysokości 100%. Nadmieniono, iż sprzedaż zwolniona w 2011 r. wystąpiła w marcu, a więc przed nadaniem art. 90 ust. 10 u.p.t.u. w obecnie obowiązującej treści, choć pozostaje to bez wpływu na powstałą okoliczność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00