Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2012, sygn. ITPP2/443-245/12/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-245/12/EB

Z tytułu sprzedaży przedmiotowych działek nie stanie się Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2012 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 23 kwietnia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania sprzedaży działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 23 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania sprzedaży działek.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług ubezpieczeniowych, kupna i sprzedaży nieruchomości (od 2009 r.), usług finansowych, wynajmu i sprzedaży samochodów. Jest czynnym podatnikiem VAT, składa deklaracje VAT-7. W 1995 r. zakupił Pan nieruchomość gruntową na cele własne, które w momencie zakupu nie były sprecyzowane. Wskazał Pan: Uważałem, że jeżeli nie wykorzystam nieruchomości na zorganizowanie własnego gospodarstwa domowego, to transakcja stanowić będzie lokatę środków finansowych. W 2002 r. umową darowizny przekazał Pan grunt matce. W 2003 r. matka tę samą nieruchomość umową darowizny przekazała Panu. W 2004 r. dokonał podziału nieruchomości na 16 działek, po 1,81 ha każda. Powyższa nieruchomość do 2011 r. była zakwalifikowana do gruntów rolnych bez planu zagospodarowania przestrzennego. Od 2011 r. zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomość jest przeznaczona pod rekreację i turystykę. Stanowi ona Pana osobisty majątek. Nie nabył jej Pan z zamiarem dalszej odsprzedaży, nieruchomość nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Grunt ten w żadnym okresie nie był wykorzystywany do prowadzonej przez Pana działalności w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ani też działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy. Poza jej podziałem nie wykonał Pan i nie zamierza wykonać żadnych czynności mających na celu przygotowanie działek do sprzedaży. Jeżeli podejmie Pan ostateczną decyzje o sprzedaży działki lub działek, prawdopodobnie wykorzysta następujące formy prezentacji oferty: internet, osobiste polecenie przez znajomych, ogłoszenia w biurach pośrednictwa obrotu nieruchomościami, informacje w prasie. Wybór oferty uzależniony będzie od tego, jak szybko będzie Pan chciał sprzedać działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00