Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2012, sygn. ITPP1/443-1534/11/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1534/11/BK
Możliwość zastosowania zwolnienia podmiotowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Zamierza Pan założyć jako jeden ze wspólników spółkę jawną, której przedmiotem działalności będzie usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, działalność wydawnicza oraz usługi informatyczne. Jako osoba wpisana na listę doradców podatkowych jest Pan uprawniony do wykonywania m.in. czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Pozostali wspólnicy spółki nie posiadają żadnych uprawnień w tym zakresie, w związku z czym podstawą działalności spółki w części związanej z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych będzie art. 76a ust. 3 pkt 2 i ust. 4 ustawy o rachunkowości. Zgodnie bowiem z art. 27 ustawy o doradztwie podatkowym, nie jest dopuszczalne wykonywanie doradztwa podatkowego w formie spółki jawnej, w której choćby jeden wspólnik nie posiada stosownych kwalifikacji zawodowych. Czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą wykonywane przez Pana lub pod jego nadzorem, stosownie do art. 76a ust. 3 pkt 2 i ust. 5 ustawy o rachunkowości. W ramach działalności będą wykonywane w szczególności następujące czynności: prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów i innych ewidencji do celów podatkowych, sporządzanie deklaracji podatkowych, a także deklaracji do ZUS, prowadzenie dokumentacji kadrowej i rozliczania w zakresie płac. Czynności te sklasyfikowane są wg PKD (2007) pod kodem 69.20.Z działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe i wg PKWiU (2008) pod kodem 69.20.Z usługi rachunkowo-księgowe. Nie będą natomiast świadczone usługi doradcze, polegające na udzielaniu przedsiębiorcom (klientom) porad, opinii wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i innych obowiązków wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ w związku z okolicznościami powołanymi na wstępie spółka nie będzie uprawniona do ich wykonywania. Usługi takie wchodzą w zakres czynności doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym i podmioty zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych nie są na mocy art. 76 ust. 2 ustawy uprawnione do ich wykonywania. Spółka jako podatnik będzie korzystać ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług dla podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych w rozumieniu art. 5 tej ustawy, ponieważ przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym, kwoty 150.000 zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right