Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2011, sygn. IPPP1/443-1089/08/11-7/S/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1089/08/11-7/S/AW

Korekta podatku VAT odliczonego przy zakupie samochodów nabytych w celu odsprzedaży a wykorzystywanych do jazd testowych lub jako pojazdy zastępcze przez okres dłuższy niż rok

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2008r. (data wpływu 10.06.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie samochodów nabytych w celu dalszej odsprzedaży a wykorzystywanych do jazd testowych lub jako pojazdy zastępcze przez okres dłuższy niż rok - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.06.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie samochodów nabytych w celu dalszej odsprzedaży a wykorzystywanych do jazd testowych lub jako pojazdy zastępcze przez okres dłuższy niż rok.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest dealerem samochodów. W Krajowym Rejestrze Sądowym jako przedmiot działalności wpisano m.in. sprzedaż pojazdów samochodowych. Zgodnie z umową dealerską Spółka ma obowiązek utrzymywania odpowiednich zapasów każdej serii modelu programu, pojazdów demonstracyjnych do jazd testowych i pojazdów zastępczych. Pojazdy testowe i zastępcze charakteryzują się tym, iż są rejestrowane - zgodnie z przepisami m.in. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z powyższym związane są inne obowiązki dealera np. wynikające z umowy dealerskiej obowiązek wykupienia dla samochodów zarejestrowanych pełnej polisy ubezpieczeniowej OC, Autocasco i NW. Niewielka część zakupionych towarów handlowych - spełnia jednocześnie drugorzędną funkcję - samochodów testowych albo samochodów zastępczych. Niemniej jednak, co należy podkreślić nadal spełniają one podstawową rolę, która została przyznana im już w momencie nabycia - tj. towaru przeznaczonego do sprzedaży. Samochody testowe i zastępcze zazwyczaj sprzedawane są w okresie nie dłuższym niż rok od momentu ich nabycia. Niemniej Spółka przewiduje, że w skrajnych przypadkach okres ten może wynieść ponad rok. Jak wcześniej nadmieniono, drugorzędną funkcją niektórych samochodów zakupionych jako towary jest funkcja testowa lub pojazdu zastępczego (normalną praktyką jest umożliwienie klientowi, przed zakupem pojazdu wykonanie jazdy testowej samochodem do tego przeznaczonym, oraz umożliwienie otrzymania samochodu zastępczego na czas przeglądu lub naprawy samochodu klienta przez serwis). Wraz z zakończeniem pełnienia przez niego tejże funkcji, spisywany będzie protokół, w którym m.in. zostanie podany stan licznika przebytych przez ten pojazd kilometrów; ponadto po wygaśnięciu ubezpieczenia AC samochód taki nie jest powtórnie ubezpieczany; oczywiście od tego momentu nie jest też zakupowane paliwo na ten pojazd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00