Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2011, sygn. IPPB2/436-250/11-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Czynność wniesienia wkładu niepieniężnego nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2011 r. (data wpływu 12.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.07.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wneisienia w formie wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

E. Sp. z o.o. (dalej: E., Wnioskodawca) jest spółką prawa polskiego i polskim rezydentem podatkowym. Podstawowa działalność firmy to pośrednictwo w zakresie sprzedaży produktów kredytowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych osobom fizycznym i prawnym. E. jest firmą nastawioną na bezpośredni kontakt z klientem. W związku z tym E. zatrudnia lub współpracuje z licznym gronem doradców finansowych odpowiedzialnych za nawiązywanie relacji z klientami oraz sprzedaż na ich rzecz produktów znajdujących się w ofercie Wnioskodawcy. W szczególności, doradcy finansowi E. pośredniczą w uzyskiwaniu kredytów (mieszkaniowych, oszczędnościowych, konsolidacyjnych, refinansowych, gotówkowych), zakupie produktów inwestycyjnych (funduszy inwestycyjnych, planów oszczędnościowych, lokat strukturyzowanych) oraz produktów ubezpieczeniowych (na życie, majątkowych, od bezrobocia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00