Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2011, sygn. IPPB2/436-250/11-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-250/11-2/AF
Czynność wniesienia wkładu niepieniężnego nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2011 r. (data wpływu 12.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12.07.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wneisienia w formie wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
E. Sp. z o.o. (dalej: E., Wnioskodawca) jest spółką prawa polskiego i polskim rezydentem podatkowym. Podstawowa działalność firmy to pośrednictwo w zakresie sprzedaży produktów kredytowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych osobom fizycznym i prawnym. E. jest firmą nastawioną na bezpośredni kontakt z klientem. W związku z tym E. zatrudnia lub współpracuje z licznym gronem doradców finansowych odpowiedzialnych za nawiązywanie relacji z klientami oraz sprzedaż na ich rzecz produktów znajdujących się w ofercie Wnioskodawcy. W szczególności, doradcy finansowi E. pośredniczą w uzyskiwaniu kredytów (mieszkaniowych, oszczędnościowych, konsolidacyjnych, refinansowych, gotówkowych), zakupie produktów inwestycyjnych (funduszy inwestycyjnych, planów oszczędnościowych, lokat strukturyzowanych) oraz produktów ubezpieczeniowych (na życie, majątkowych, od bezrobocia).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right