Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2011, sygn. IBPP2/443-1066/11/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1066/11/BW
Czy opisane w zdarzeniu przyszłym udzielanie rabatu potransakcyjnego w stosunku do Klientów Wnioskodawcy pozwala na zastosowanie do udzielanego rabatu zbiorczych faktur korygujących na podstawie art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 04. 54. 535 z późn. zm.) oraz par. 13 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 11. 68. 360)?
Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2011r. (data wpływu do tut. organu 23 września 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania zbiorczych faktur korygujących w przypadku udzielania rabatu potransakcyjnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 września 2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie możliwości wystawiania zbiorczych faktur korygujących w przypadku udzielania rabatu potransakcyjnego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zamierza zawierać z Klientami, którzy są przedsiębiorcami, takie same co do istotnej treści umowy o rabaty potransakcyjne, na mocy których w zależności od łącznej wielkości netto zakupów dokonywanych przez danego Klienta u Wnioskodawcy oraz w zależności od pełnego i terminowego realizowania przez Klienta jego zobowiązań pieniężnych z tytułu zakupu towarów, Klientowi należeć się będą rabaty potransakcyjne kwartalne i roczne, których wysokość na dany rok kalendarzowy ustalana będzie przez Wnioskodawcę w formie załącznika do umowy. Rabat potransakcyjny obliczany będzie jako określony procent od kwoty, która stanowi taką część łącznej kwoty zakupów netto w okresie rozliczeniowym dokonanych przez Klienta u Wnioskodawcy, jaka odpowiada udziałowi łącznej kwoty zakupów netto towarów z określonych nazwami handlowymi linii produktowych z pominięciem towarów, dla których udzielono cen specjalnych, w łącznej kwocie netto całych zakupów w danym okresie rozliczeniowym.