Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2011, sygn. IBPP3/443-1086/11/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-1086/11/KO
w zakresie opodatkowania przekazywanych próbek świdrów do testów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2011r. (data wpływu 19 września 2011r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 grudnia 2011r. (data wpływu 9 grudnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania przekazywanych próbek świdrów do testów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2011r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 5 grudnia 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania przekazywanych próbek świdrów do testów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):
Wnioskodawca zajmuje się produkcją narzędzi i urządzeń dla przemysłu wiertniczego oraz górniczego. Podstawowym produktem są różnego rodzaju świdry do wierceń. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca podejmuje wiele czynności związanych z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu, zarówno w kraju jak i za granicą, oraz z ciągłym wychodzeniem naprzeciw oczekiwaniom dotychczasowych klientów. Jednym z podstawowych sposobów zapoznania potencjalnych odbiorców z oferowanym produktem, jak również zaprezentowania nowego lub zmienionego, udoskonalonego produktu dotychczasowym klientom jest nieodpłatne przekazanie wyrobów celem przeprowadzenia testów. W momencie przekazania wyrobów do testów wystawiany jest dokument rozchodu - awizo zerowe. Poprzez takie udostępnienie oferowanych wyrobów klienci (potencjalni klienci) mogą ocenić ich właściwości techniczne, wytrzymałość i przydatność do swoich indywidualnych potrzeb. Kontrahenci, którym umożliwiono przetestowanie świdrów przekazują Wnioskodawcy protokół przedstawiający wyniki z przeprowadzonych testów. Jest to dla Wnioskodawcy źródło informacji pozwalające na ciągłe doskonalenie oferowanego wyrobu. Wnioskodawca niejednokrotnie ponosi koszty lub część kosztów związanych z dostarczeniem tych wyrobów do kontrahenta a to: koszty transportu, obsługi celnej. Wszystkie opisane działania służą realizacji strategii marketingowej firmy, której celem jest szerzenie wiedzy o oferowanym produkcie, zwiększenie sprzedaży i umocnienie swojej pozycji na rynku. Ostatecznie uznać należy, że wszystkie podejmowane działania służą sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. W związku z tym podatnik od wszystkich zakupionych towarów i usług służących realizacji opisanej wyżej polityki marketingowej dokonuje odliczenia VAT naliczonego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right