Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2011, sygn. IBPBI/2/423-1147/11/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1147/11/PP
1. Czy zyski z tytułu inwestowania kapitału funduszu poręczeniowego (odsetki, zwroty poręczeń, zyski kapitałowe) są opodatkowane podatkiem dochodowym?
2. Kto jest podatnikiem podatku dochodowego z tytułu osiągniętych zysków z tytułu inwestowania kapitału funduszu doręczeniowego?
3. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu osiągniętych zysków z tytułu inwestowania kapitału funduszu poręczeniowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2011r. (data wpływu do tut. Biura 8 września 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu inwestowania kapitału funduszu poręczeniowego na podst. art. 17 ust. 1 pkt 24 updop,
- podmiotu opodatkowania oraz powstania obowiązku podatkowego z ww/ tytułu,
jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 września 2011r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu inwestowania kapitału funduszu poręczeniowego na podst. art. 17 ust. 1 pkt 24 updop,
- podmiotu opodatkowania oraz powstania obowiązku podatkowego z ww/ tytułu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka (Wnioskodawca) podpisała z instytucją pośredniczącą Umowę o dofinansowanie projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (dalej Program) w celu stworzenia funduszu poręczeniowego (Umowa stanowi zał. 1 do niniejszego wniosku). Dofinansowanie pochodzi ze środków publicznych i składa się ze środków pochodzących z budżetu państwa przekazanych w formie dotacji celowej (15% środków) oraz w 85% w formie środków europejskich, pochodzących ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przekazywanych w formie płatności z rachunku Ministra Finansów, o którym mowa w art. 200 ust. 1 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009r., prowadzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego.