Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.11.2011, sygn. IBPP3/443-915/11/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-915/11/KO

w zakresie określenia stałego miejsca prowadzenia działalności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2011r. (data wpływu 18 sierpnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia stałego miejsca prowadzenia działalności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia stałego miejsca prowadzenia działalności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony zaistniały stan faktyczny:

Spółka jest włoską spółką prawa handlowego, z siedzibą w N., zarejestrowaną w rejestrze gospodarczo - administracyjnym, Izby Handlowej w C. Głównym rodzajem działalności Spółki jest produkcja maszyn i urządzeń dla przemysłu rolno - przetwórczego. Od maja 2007r. Spółka posiada magazyn na terenie Polski, w miejscowości X, przy czym od czerwca 2007r. jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług i dokonuje rozliczeń tego podatku w urzędzie skarbowym w Y. Maszyny i urządzenia oraz części zamienne do nich sprzedawane są w Polsce a także eksportowane są za wschodnią granicę Polski (np. Białoruś) z magazynu, do którego trafiają z zakładu produkcyjnego we Włoszech w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jak również kupowane są na terenie Polski. Za prowadzenie i obsługę magazynu spółka otrzymuje faktury VAT (ze stawką krajową) od firmy wynajmującej powierzchnię magazynową. W ramach swojej usługi, kontrahent zapewnia również personel, który przyjmuje a następnie wydaje i wysyła towar na teren Polski jaki i poza jej granice, bez jakiegokolwiek udziału osób zatrudnionych przez Spółkę z Włoch. Sprzedaż towarów (maszyn, urządzeń, części zamiennych) dokumentowana jest fakturami VAT, zawierającymi krajową bądź eksportową stawkę podatku. Obsługa Spółki w zakresie jej obowiązków wynikających z polskiej ustawy o podatku od towarów i usług prowadzona jest, na podstawie umowy, przez polskie biuro rachunkowe. Biuro odpowiedzialne jest za prowadzenie odpowiednich rejestrów VAT oraz sporządzanie na ich podstawie deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowywujących VAT-UE, oraz terminowe przekazywanie ich do urzędu skarbowego. Biuro odpowiedzialne jest również za wystawianie faktur VAT sprzedaży towarów w imieniu spółki włoskiej oraz wysyłanie ich do nabywców towarów. Właściciel biura rachunkowego posiada również pełnomocnictwo do reprezentowania spółki przed urzędem skarbowym zarówno w sprawach bieżących, jak również podczas kontroli podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00