Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2011, sygn. IBPP3/443-443/11/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-443/11/DG

1. Czy sprzedaż towaru objętego procedurą tranzytu lub inną zawieszająca procedurą celną w sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę, podlega polskiemu podatkowi od towarów i usług?
2. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług związanych z uszlachetnianiem towaru objętego procedurą tranzytu oraz innymi procedurami celnymi, w opisanym stanie faktycznym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2011r. (data wpływu 6 kwietnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania towarów objętych zawieszającą procedurą celną oraz prawa do odliczenia podatku VAT jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej braku opodatkowania sprzedaży na terytorium kraju towarów objętych procedurą tranzytu oraz uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń,
  • prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania towarów objętych zawieszającą procedurą celną oraz prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca importuje określone towary spoza Wspólnoty Europejskiej. W momencie importu są one obejmowane procedurą tranzytu, co powoduje, że nie powstaje dług celny. Następnie importowane towary poddawane są procesom uszlachetniania przez Wnioskodawcę oraz przez kooperantów Wnioskodawcy. Czynności te są wykonywane w ramach procedur celnych zawieszających cło, na które odpowiednie pozwolenie uzyskuje Wnioskodawca lub kooperant. Korzystając z procedur tranzytu, uszlachetniania czynnego oraz uszlachetniania biernego, w wypadku Wnioskodawcy nie dochodzi do powstania długu celnego, a w konsekwencji nie dochodzi do powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00