Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2011, sygn. IBPP3/443-553/11/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-553/11/DG
Czy dokonany w związku z dostawą towarów ich wywóz w procedurze tranzytu z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego UE, w sytuacji, gdy dane towary nie zostały jeszcze dopuszczone do obrotu na terytorium EU, stanowi WDT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2011r. (data wpływu 12 maja 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wywozu towarów w procedurze tranzytu z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, w sytuacji gdy dane towary nie zostały jeszcze dopuszczone do obrotu na terytorium Unii Europejskiej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wywozu towarów w procedurze tranzytu z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, w sytuacji gdy dane towary nie zostały jeszcze dopuszczone do obrotu na terytorium Unii Europejskiej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej: Spółka) dokonuje zakupu określonych towarów od kontrahenta z siedzibą w państwie trzecim, czyli nie należącym do Wspólnoty Europejskiej. Nabywane towary zostają w kraju objęte procedurą celną uszlachetnienia czynnego w systemie zawieszeń, w ramach której to procedury towary te podlegają przetworzeniu pod kontrolą celną. Z uwagi na objęcie towarów zawieszającą procedurą celną nie powstaje w stosunku do tych towarów dług celny, a w konsekwencji nie powstaje obowiązek podatkowy w imporcie towarów. Po przetworzeniu, zgodnie z przepisami celnymi, towary otrzymują inne przeznaczenie celne. Towary te zostają mianowicie objęte procedurą tranzytu T1 i w ramach tej procedury są wywożone z terytorium Polski na terytorium Niemiec celem ich dostawy do niemieckiego kontrahenta Spółki. Na terytorium Niemiec może nastąpić zakończenie procedur celnych, i w takim przypadku towary zostają dopuszczane do obrotu na terytorium UE, lub też w stosunku do towarów zostanie otwarta nowa, kolejna procedura celna tranzytu lub nadane zostanie inne przeznaczenie celne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right