Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.08.2011, sygn. IBPP3/443-598/11/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-598/11/AM
Czy przekazanie synowi gospodarstwa rolnego w formie darowizny, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany sporządzić korektę podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2011r. (data wpływu 24 maja 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny gospodarstwa rolnego oraz jej skutków podatkowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 maja 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny gospodarstwa rolnego oraz jej skutków podatkowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego, a od dnia 1 stycznia 2009 roku jest także czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym dokonał szeregu zakupów dotyczących prowadzonej działalności rolniczej, od których odliczył podatek naliczony. Na wspomniane zakupy składa się m.in. zakup wozu paszowego, dwóch ciągników rolniczych, kombajnu zbożowego, samochód osobowy, naczepa do ciągnika, a także innych rzeczy niezbędnych do prowadzenie rzeczonego gospodarstwa rolnego.
Pod koniec bieżącego roku kalendarzowego Wnioskodawca zamierza przekazać w formie darowizny gospodarstwo rolne w całości synowi, w związku z czym zaprzestanie produkcji rolnej i przejdzie na świadczenia emerytalne. Gospodarstwo, które Wnioskodawca zamierza przekazać synowi jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z art. 55 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Przekazanie to nie należy traktować jako transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa według art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). zwana dalej ustawą o VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right